Ayna Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

sponsor-reklamlar

indir (1)

Ayna çeşitleri nelerdir?

Üzerine düşen ışık ışınlarının yüzde yüzünü yansıtan maddelere ayna denir. Aynalar yapılarına göre adlandırılmakta ve kullanım alanları da o yönde değişmektedir.  Aynaların tarihçesi yüz yıllar öncesine dayanmaktadır eski mısırlılar güneş ışınları ile aydınlatma ve görünümlerini izlemek için düz aynalar kullanmışlardır. Günümüzde ise aynalar şu çeşitlerde ve  bu şekillere bağlı olarak şu şekillerde kullanılmaktadır.

Düz aynalar: Oluşan görüntü simetriktir genellikle evlerde, iş yerlerinde teknolojik aletlerde ve binaların ısı yalıtımlarında kullanılmaktadır.

Çukur ayna: Çukur aynalarda oluşan görüntülerle cisimlerin boyunu büyütebilme ve gelen ışınları bir yerde toplama özelliğine sahiptir.  Kullanım alanları ise teknolojik aletlerde ışığı toplama özelliğinden dolayı kullanılmakta,  güneşten gelen ışınların odakta toplanılmasında kullanılmakta, dişçilerin aletlerinde, mikroskoplar da, teleskoplar da, kullanılmaktadır.

sponsor-reklamlar

img-cukuraynahq-1

 

Tümsek aynalar yansıtıcı yüzeyleri tümsek olan aynalardır bu aynalar cisimlerden gelen ışık ışınlarını paralel  dağıtma ve  görüntüyü küçültme özelliğine  sahiptir kullanım alanları ise arabalarda yan dikiz aynası olarak kullanılmakta teknolojik aletlerde görüntüyü küçültmek için kullanılmaktadır.

indir (2)

Parabolik aynalar ışığı yakalmak ve tek bir noktada toplamak için yapılmış bir ayna türüdür.Bu aynalar teknolojik aletlerde enerjiyi odaklamamak için kullanılır.

images daha fazla bilgi için aşagıdaki linki tıklayınız…

http://www.kontrolhaber.com/ayna-nedir-nasil-yapilir/

 

 

sponsor-reklamlar
Profile photo of efemix

About efemix

Ben Muhammet.Fen Bilgisi öğretmeniyim.2004 ten beri harmanladığım bilgilerin mevcut dökümü olarak kurduğum sitem yüzde yüz özgün olarak yayın hayatına başlamıştır.Görselliğe büyük önem vermekteyim.Bilgilerin doğruluğunu sürekli olarak kontrol ediyorum.Yorumcuların güvenliği için güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyoru.Sitemizdeki konuların sizleri rahatsız etmesi halinde bilgilendirmeniz yeterlidir.En az 10 gün içinde konular düzenlenecektir.İyi ve kötü yönlü eleştirilerinizi bekliyorum...