Ayna Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

indir (1)

Ayna çeşitleri nelerdir?

Üzerine düşen ışık ışınlarının yüzde yüzünü yansıtan maddelere ayna denir. Aynalar yapılarına göre adlandırılmakta ve kullanım alanları da o yönde değişmektedir.  Aynaların tarihçesi yüz yıllar öncesine dayanmaktadır eski mısırlılar güneş ışınları ile aydınlatma ve görünümlerini izlemek için düz aynalar kullanmışlardır. Günümüzde ise aynalar şu çeşitlerde ve  bu şekillere bağlı olarak şu şekillerde kullanılmaktadır.

Düz aynalar: Oluşan görüntü simetriktir genellikle evlerde, iş yerlerinde teknolojik aletlerde ve binaların ısı yalıtımlarında kullanılmaktadır.

Çukur ayna: Çukur aynalarda oluşan görüntülerle cisimlerin boyunu büyütebilme ve gelen ışınları bir yerde toplama özelliğine sahiptir.  Kullanım alanları ise teknolojik aletlerde ışığı toplama özelliğinden dolayı kullanılmakta,  güneşten gelen ışınların odakta toplanılmasında kullanılmakta, dişçilerin aletlerinde, mikroskoplar da, teleskoplar da, kullanılmaktadır.

img-cukuraynahq-1

 

Tümsek aynalar yansıtıcı yüzeyleri tümsek olan aynalardır bu aynalar cisimlerden gelen ışık ışınlarını paralel  dağıtma ve  görüntüyü küçültme özelliğine  sahiptir kullanım alanları ise arabalarda yan dikiz aynası olarak kullanılmakta teknolojik aletlerde görüntüyü küçültmek için kullanılmaktadır.

indir (2)

Parabolik aynalar ışığı yakalmak ve tek bir noktada toplamak için yapılmış bir ayna türüdür.Bu aynalar teknolojik aletlerde enerjiyi odaklamamak için kullanılır.

images daha fazla bilgi için aşagıdaki linki tıklayınız…

http://www.kontrolhaber.com/ayna-nedir-nasil-yapilir/

 

 

mikail1378 avatarı

About mikail1378

Ben Mikail.Bilgisayar teknolojileri olarak kendimi geliştirmekteyim.2005ten beri bilgisayar Dünya'sında çağın hareketlerine uygun olarak kendimi sürekli yenilemekteyim.Sitemizin uzman kadrosunda yer almaktayım.Sizin için güncel olayları, bilgilendirici makaleleri yazmaktayım.Sizden gelecek sorularınızı yanıtlamaktan büyük zevk alacağım.Lütfen sorularınızı, görüşlerinizi göndermekten çekinmeyiniz...