Gasrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

sponsor-reklamlar

indir

Midede bulunan  zarın çeşitli sebeplerden dolayı ihtihaplanması sonucu oluşan bir mide hastalığıdır. Bazıları mide nezlesi de demektedir. Durduk yere gasrit olunmaz ağır yemekler,  tatlılar, susuz  yemekler, acı ve fazla baharatlı yemekler, alkol, fazla miktarda çay , kahve ve midenin tıka basa doldurulması vb çeşitli tetikleyici sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında düzensiz yemek yeme, çiğnemeden ve çabucak yemek yeme  fazla ilaç kullanmak  mideyi üşütmek diğer etken sebepler arasına girebilmektedir.

sponsor-reklamlar

Gasritin belli başlı belirtileri vardır bunlar sırasıyla yorgunluk, dilde beyaz pas, baş dönmesi, midenin üzerine bastırılınca ağrı hissedilmesi, aniden çıkan ateş, iştahsızlık, mide ağrısı ve bulantı sebep olmaktadır.  Tedavisi ise öncelikle midenin rahatlatılması ve üşümeye karşı korumaya alınması gerekmektedir böylece mide işlevlerini daha kolay bir şekilde yapabilecektir daha sonraki aşama ise besinlerin iyi çiğnenerek tüketilmesidir böylece mide kasları fazla yorulmaz  ve mide kolay sindirim yapar . Bol sıvı içeren yiyecekler tüketilmelidir böylece hazımsızlık ortadan kaldırılmış olur ve mide sıvısı az oranda tüketilerek sindirim kolay bir şekilde yapılır. Eğer gastrit olduğunuzdan şüpheleniyorsanız  ağrı hafifse istrahat edilmeli ve bolsıvı tüketilmeli ağrı fazla ise doktora başvurulmalıdır.

 

 

 

sponsor-reklamlar
Profile photo of efemix

About efemix

Ben Muhammet.Fen Bilgisi öğretmeniyim.2004 ten beri harmanladığım bilgilerin mevcut dökümü olarak kurduğum sitem yüzde yüz özgün olarak yayın hayatına başlamıştır.Görselliğe büyük önem vermekteyim.Bilgilerin doğruluğunu sürekli olarak kontrol ediyorum.Yorumcuların güvenliği için güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyoru.Sitemizdeki konuların sizleri rahatsız etmesi halinde bilgilendirmeniz yeterlidir.En az 10 gün içinde konular düzenlenecektir.İyi ve kötü yönlü eleştirilerinizi bekliyorum...