Gasrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

indir

Midede bulunan  zarın çeşitli sebeplerden dolayı ihtihaplanması sonucu oluşan bir mide hastalığıdır. Bazıları mide nezlesi de demektedir. Durduk yere gasrit olunmaz ağır yemekler,  tatlılar, susuz  yemekler, acı ve fazla baharatlı yemekler, alkol, fazla miktarda çay , kahve ve midenin tıka basa doldurulması vb çeşitli tetikleyici sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında düzensiz yemek yeme, çiğnemeden ve çabucak yemek yeme  fazla ilaç kullanmak  mideyi üşütmek diğer etken sebepler arasına girebilmektedir.

Gasritin belli başlı belirtileri vardır bunlar sırasıyla yorgunluk, dilde beyaz pas, baş dönmesi, midenin üzerine bastırılınca ağrı hissedilmesi, aniden çıkan ateş, iştahsızlık, mide ağrısı ve bulantı sebep olmaktadır.  Tedavisi ise öncelikle midenin rahatlatılması ve üşümeye karşı korumaya alınması gerekmektedir böylece mide işlevlerini daha kolay bir şekilde yapabilecektir daha sonraki aşama ise besinlerin iyi çiğnenerek tüketilmesidir böylece mide kasları fazla yorulmaz  ve mide kolay sindirim yapar . Bol sıvı içeren yiyecekler tüketilmelidir böylece hazımsızlık ortadan kaldırılmış olur ve mide sıvısı az oranda tüketilerek sindirim kolay bir şekilde yapılır. Eğer gastrit olduğunuzdan şüpheleniyorsanız  ağrı hafifse istrahat edilmeli ve bolsıvı tüketilmeli ağrı fazla ise doktora başvurulmalıdır.

 

 

 

mikail1378 avatarı

About mikail1378

Ben Mikail.Bilgisayar teknolojileri olarak kendimi geliştirmekteyim.2005ten beri bilgisayar Dünya'sında çağın hareketlerine uygun olarak kendimi sürekli yenilemekteyim.Sitemizin uzman kadrosunda yer almaktayım.Sizin için güncel olayları, bilgilendirici makaleleri yazmaktayım.Sizden gelecek sorularınızı yanıtlamaktan büyük zevk alacağım.Lütfen sorularınızı, görüşlerinizi göndermekten çekinmeyiniz...