Motor nedir? Kaç tip Araç Motoru Vardır? Özellikleri Nelerdir?

Motor nedir? Motor kullanığı yakıt cinsine göre elde ettiği ısı enerjisini hareket enerjisine çeviren aletlerdir.

2003 Chevrolet 572ci/620 hp V8 Big Block Crate Engine

Motorlar çalışma tiplerine göre 5 ayrılır: Bunlar sıralı (i) tipi, V tipi, yıldız tipi, wankel tipi ve boksör tipi olandır.

motors indir31_100  yukarı da motorlar sırasıyla görsel olarak gösterilmiştir.

Özellikleri: Motorlar yaktıkları yakıt cinsine göre de katağori edilmektedirler bunlar şöyle sıralanmaktadır: Dizel (motorin), benzinli  ve lpg li olmaktadırlar. Benzin ve lpg li motorlar buji ateşlemesiyle çalışmaktadırlar her bir piston açılıp kapandığında motora hava ve yakıt girmektedir buji de bunu otomatik olarak her seferinde ateşleyerek hareketi oluşturmaktadır. Dizel araçlarda ise sistem biraz daha farklıdır. Hava silindire sıkıştırılır ve kızgın levhaya şırınga ile dizel fışkırtılır bu işlem sonunda hava dizelle yanma reaksiyonu yapar ve basınç değişimi olur hareket böyle sağlanır. Motorlar soğutma yöntemine göre ikiye ayrılır.

1) Su soğutmalı

2) Hava soğutmalı

Su soğutmalı da sürekli su devir daimi ile sağlanır su sürekli devir daim yapılarak ısı suya geçilir ve su pervaneyle sürekli soğutulur. Hava soğutmalı motorlarda ise hava kanatçıkları vardır ısının bu kanatçıklara geçer ve pervane yardımıyla sürekli hava akımı oluşturularak motor soğutulur.

mikail1378 avatarı

About mikail1378

Ben Mikail.Bilgisayar teknolojileri olarak kendimi geliştirmekteyim.2005ten beri bilgisayar Dünya'sında çağın hareketlerine uygun olarak kendimi sürekli yenilemekteyim.Sitemizin uzman kadrosunda yer almaktayım.Sizin için güncel olayları, bilgilendirici makaleleri yazmaktayım.Sizden gelecek sorularınızı yanıtlamaktan büyük zevk alacağım.Lütfen sorularınızı, görüşlerinizi göndermekten çekinmeyiniz...