Motor nedir? Kaç tip Araç Motoru Vardır? Özellikleri Nelerdir?

sponsor-reklamlar

Motor nedir? Motor kullanığı yakıt cinsine göre elde ettiği ısı enerjisini hareket enerjisine çeviren aletlerdir.

2003 Chevrolet 572ci/620 hp V8 Big Block Crate Engine

Motorlar çalışma tiplerine göre 5 ayrılır: Bunlar sıralı (i) tipi, V tipi, yıldız tipi, wankel tipi ve boksör tipi olandır.

motors indir31_100  yukarı da motorlar sırasıyla görsel olarak gösterilmiştir.

sponsor-reklamlar

Özellikleri: Motorlar yaktıkları yakıt cinsine göre de katağori edilmektedirler bunlar şöyle sıralanmaktadır: Dizel (motorin), benzinli  ve lpg li olmaktadırlar. Benzin ve lpg li motorlar buji ateşlemesiyle çalışmaktadırlar her bir piston açılıp kapandığında motora hava ve yakıt girmektedir buji de bunu otomatik olarak her seferinde ateşleyerek hareketi oluşturmaktadır. Dizel araçlarda ise sistem biraz daha farklıdır. Hava silindire sıkıştırılır ve kızgın levhaya şırınga ile dizel fışkırtılır bu işlem sonunda hava dizelle yanma reaksiyonu yapar ve basınç değişimi olur hareket böyle sağlanır. Motorlar soğutma yöntemine göre ikiye ayrılır.

1) Su soğutmalı

2) Hava soğutmalı

Su soğutmalı da sürekli su devir daimi ile sağlanır su sürekli devir daim yapılarak ısı suya geçilir ve su pervaneyle sürekli soğutulur. Hava soğutmalı motorlarda ise hava kanatçıkları vardır ısının bu kanatçıklara geçer ve pervane yardımıyla sürekli hava akımı oluşturularak motor soğutulur.

sponsor-reklamlar
Profile photo of efemix

About efemix

Ben Muhammet.Fen Bilgisi öğretmeniyim.2004 ten beri harmanladığım bilgilerin mevcut dökümü olarak kurduğum sitem yüzde yüz özgün olarak yayın hayatına başlamıştır.Görselliğe büyük önem vermekteyim.Bilgilerin doğruluğunu sürekli olarak kontrol ediyorum.Yorumcuların güvenliği için güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyoru.Sitemizdeki konuların sizleri rahatsız etmesi halinde bilgilendirmeniz yeterlidir.En az 10 gün içinde konular düzenlenecektir.İyi ve kötü yönlü eleştirilerinizi bekliyorum...